Ook samenwerken aan meer impact?

Contact
(023) 554 06 50
ZIGT

Services

  • Paid Media
  • Strategy & Insights
  • Design & Technology

Solutions

  • Arbeidsmarktcommunicatie
  • Branding
  • Charity
  • E-commerce
  • Leadgeneratie
  • Performance
  • Retail
  • Sustainable Advertising

ZIGT

  • Actueel
  • Contact
  • Drupal
  • AVG
  • Nieuwsbrief
  • Over ons
  • Toegankelijkheidsverklaring
  • Werken bij

Footer

  • Algemene voorwaarden
  • Algemene inkoopvoorwaarden
  • Verwerkingsverantwoordelijken
  • Cookies
  • Disclaimer
  • Privacy
Ga naar hoofdinhoud
A49-hero
  1. Home
  2. Actueel
  3. De veranderingen tussen het nationaal media onderzoek en nationaal luister onderzoek
Nieuws
02 augustus 2023

De veranderingen tussen het Nationaal Media Onderzoek en Nationaal Luister Onderzoek

Op 1 januari 2023 schudde de audiomarkt op zijn grondvesten toen na elf jaar definitief afscheid werd genomen van het Nationaal Luister Onderzoek (NLO), dat sinds 2012 verantwoordelijk was voor het onderzoek naar het radioluistergedrag in Nederland.

Na al die jaren waren alle betrokken partijen in de mediamarkt – bureaus, adverteerders en andere belanghebbenden – gewend geraakt aan het vertrouwde radiolandschap zoals dat door het NLO was geschetst. Luisteraantallen, zenderprofielen, bereikscijfers en andere variabelen waren bekend en vertrouwd volgens de normen van het NLO. Totdat het Nationaal Media Onderzoek (NMO) voor de nodige vernieuwingen zorgde op het gebied van audiometingen

Hoewel beide onderzoeken in hun benaming slechts één woord van elkaar verschillen, zijn de verschillen in resultaten veel groter en ingrijpender. Het is belangrijk om te benadrukken dat de meetmethodiek van het NMO zorgt voor veel nauwkeurigere rapportage van de luistercijfers, voornamelijk om twee redenen. Ten eerste wordt het luistergedrag nu doorlopend gemeten via een smartphone-app, terwijl dit voorheen door de respondent op basis van herinnering handmatig ingevuld diende te worden. Ten tweede wordt er tegenwoordig op minuutbasis gerapporteerd, terwijl voorheen werd afgerond op een kwartier (8 minuten werden dus genoteerd als een kwartier).

Nu we inmiddels ruim zes maanden onderweg zijn en we meer gewend zijn geraakt aan 'de nieuwe werkelijkheid' en het stof enigszins is neergedaald, is het tijd om de balans op te maken en de belangrijkste veranderingen in kaart te brengen.

Marktaandelen

stock-shares

Hoewel verschuivingen in marktaandelen niet direct te wijten zijn aan het nieuwe luisteronderzoek - aangezien het gaat om de onderlinge verdeling van de radiomarkt - geeft de bovenstaande grafiek wel direct inzicht in de huidige situatie. Hieruit blijkt dat met name de grootste zenders erin zijn geslaagd om in de eerste helft van 2023 een iets groter marktaandeel te verwerven vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

De verschuivingen in marktaandelen hebben onder andere invloed op het commercieel beleid van zenders. Hierbij kan gedacht worden aan het bestedingsaandeel waar zenders op kunnen sturen, de zenderverdeling die geldt voor grotere zendergroepen, of de tarivering van exploitanten.

Het is afwachten wat zenders Slam! en Sublime vanaf 1 september zullen bereiken in vergelijking met de rest van de markt, aangezien zij vanaf dat moment geen FM-frequentie meer zullen hebben en alleen nog via DAB+ en internet te beluisteren zijn.

Luisterdichtheden

luisterdichtheden

Waar het marktaandeel per zender vooral iets zegt over de onderlinge verhoudingen en die over het algemeen niet enorm lijken te zijn veranderd, vertonen de luisterdichtheden van zenders in 2023 een veel afwijkender beeld. Zoals hierboven te zien is, hebben de meeste zenders bijna de helft van hun luisterdichtheid verloren. Met andere woorden, het gemiddelde percentage luisteraars tussen 25-67 jaar in de eerste helft (H1) van 2023 is veelal ongeveer de helft lager dan aanvankelijk werd gedacht in 2022. Het is belangrijk om te benadrukken dat mensen niet ineens anders naar de radio zijn gaan luisteren. Het nieuwe onderzoek toont alleen aan dat het daadwerkelijke luistergedrag van mensen in de praktijk anders is dan voorheen altijd werd aangenomen. Dankzij een verbetering in de meetmethodiek kan dit nu pas goed (beter) in kaart worden gebracht.

Netto bereik

netto-reach

In 2023 hebben de luisterdichtheden een behoorlijke negatieve correctie gehad en zijn ze naar beneden bijgesteld. Echter, bij het gemiddelde weekbereik zien we juist een omgekeerde trend. Vrijwel elke zender heeft een hoger netto weekbereik (uniek bereikte personen) volgens het nieuwe NMO in vergelijking met het NLO. Deze verandering kan worden toegeschreven aan het feit dat voorheen rapportage op basis van herinnering plaatsvond. Hierdoor werden soms minder accurate cijfers verkregen, bijvoorbeeld wanneer een respondent aan het einde van de dag of week invulde waar hij/zij naar had geluisterd.

Kortom, hoewel er overall minder radio wordt geluisterd dan altijd werd gedacht (zie Luisterdichtheden), blijkt het aantal unieke personen dat wél luistert hoger te liggen dan eerder gerapporteerd.

Luistertijd

listening-time

Tot slot hebben we voor deze gelegenheid gekeken naar de gemiddelde luistertijd (in minuten) per dag, per zender. Hieruit blijkt dat FM-zenders overall minder lange luistertijden realiseren dan altijd werd gedacht, aangezien veel zenders deze ongeveer zien halveren.

Dit verschil kan vooral worden verklaard doordat deelnemers aan het luisteronderzoek voorheen hun luistergedrag per kwartier moesten rapporteren, waarbij 8 minuten luistertijd werd afgerond naar een heel kwartier. Tegenwoordig worden de resultaten op minuutbasis vastgelegd, waardoor de cijfers veel accurater zijn.

Conclusie

Moeten we dan, vanwege de vele lager uitvallende cijfers, geen of minder radio inzetten? Ons antwoord is volmondig 'nee'. Zoals eerder benadrukt, verandert er namelijk niets aan het bewezen effect van het mediumtype. Het is vergelijkbaar met de transitie van de gulden naar de euro. Stel dat een brood voorheen een gulden kostte en later een euro, dan verandert dit niets aan het brood zelf. Alleen de waarde die eraan gekoppeld wordt is anders, maar de kracht van radio blijft ongewijzigd.

Het NMO biedt juist nieuwe kansen. Naast de toegenomen nauwkeurigheid worden nu ook de online te beluisteren radiostations meegenomen in het onderzoek. Dit zorgt voor een veel completer beeld en brengt het traditionele FM en de digitale audio samen tot één audiolandschap. Dit komt uiteindelijk alle partijen alleen maar ten goede.

Contact?

Als je na het lezen van dit artikel vragen hebt gekregen, neem dan gerust contact met ons op via audio@zigt.nl. Wij vertellen je graag meer!

Benieuwd hoe we jou
kunnen helpen?

We denken graag met je mee en geven je eerlijk en helder advies.

Plan een kennismaking
(023) 554 06 50

Gerelateerde cases

Bekijk alle cases

Lichtgevend onderscheid in een overvolle EV markt met firefly

  • Paid media
  • Branding

Maak je niet Zo. druk: Bavaria verovert carnaval met muziek en media

  • Paid media
  • Branding

Swapfiets: nieuw design resulteert in stijging abonnementen

  • Design & Technology
  • Strategy & Insights
  • Branding

Development van online bloemenplatform

  • Design & Technology
  • Branding
afbeelding van searchbar

Efficiënt zoekwoordenonderzoek voor Kookwinkel Oldenhof

  • Paid media
  • Performance
A58-thumbnail

Huidfonds & TikTok-influencers zorgen voor positieve impact en interactie onder jongeren

  • Paid media
  • Sustainable advertising
Riedel-thumbnail

Forse stijging van ROAS voor Riedel met Online Retail Media

  • Paid media
A70-thumbnail

Van TikTok naar werkvloer: hoe we jongeren hebben geënthousiasmeerd voor een opleiding in de Transport en Logistiek

ZIGT
  • Cases
  • Actueel
  • Werken bij10
  • Over ZIGT
Contact

Laatste ontwikkelingen

Bekijk alle berichten
A038-thumbnail

Waarom de toekomst van media menselijk blijft

Nieuws
08 september 2025
Native ads op telefoon

Native ads: wat, waarom, wanneer & hoe zet je het in?

Nieuws
01 september 2025
Artikel fomo naar jomo

Van FOMO naar JOMO: Gen Z is kritischer & selectiever op social media [onderzoek]

Nieuws
25 augustus 2025
Mensen op plein

Adverteren via de radio: tijd voor een moderne manier van afrekenen

Nieuws
08 augustus 2025
Header jongerenonderzoek

Het mediagebruik van jongeren anno 2025

Nieuws
17 juli 2025
Header mediabureau keuze

Welk type mediabureau past bij jouw merk? Zo maak je de juiste keuze

Nieuws
04 juni 2025
Teaser Shein en Temu

Waarom Temu, Shein en Alibaba de Europese consument slim verleiden en wat wij daarvan kunnen leren

Nieuws
14 mei 2025
Teaser Ienie mienie onderzoek

Iene Miene Media 2025: hoe vinden ouders balans tussen jonge kinderen en digitale media

Nieuws
08 mei 2025
Twee mensen kijken tv

TV is niet dood: de rol van alle vormen van TV in een veranderend medialandschap

Nieuws
24 april 2025